Bağlantıda Kalın
İstiklal Caddesi,
Modern Çarşı No: 33
Antakya,HATAY
Teklif Alın
info@webmutfagi.com
GSM: +90 (532) 155 0199

E-ticaret satış danışmanı ne iş yapar ?

Günümüzde dünyanın en hızlı iletişim araçlarından olan internet sitelerinin geçmişi ilk internet sitesinin 1990 yılında kurulması ile başladı. CERN laboratuarlarında çalışan Tem Berners-Lee 1989 yılında dünya çapında iletişim ağı olarak bilinen world wide web iletişim ağını kurdu ve HTML işaretleme dilini geliştirerek ilk web sitesi olan http://info.cern.ch/‘i 1990 yılında yayına aldı.

Milyarlarca bilgi ve içeriğe hızlı şekilde ulaşabilmemiz şuan ilk web sitesinin temellerinin atılması ile gerçekleşti. İlk web sitesi üniversiteler arasında bilgi paylaşımı yapmak amacı ile kurulmuşken, ilerleyen dönemlerde web sitelerinin yaygınlaşması bilgi paylaşımının yanı sıra elektronik ticaretin temellerini de atmış oldu.

Tem Berners-Lee

E-ticaret devrimi ile ticaret yeniden mi şekilleniyor ?

Elektronik ticaret denilince aklımıza ilk gelen firmalardan olan Amazon 1994 yılında kitap satmak amacı ile kuruluyor ve günümüzde Dünya’nın en değerli ilk 10 şirketi arasında yer alan global bir şirket halini alıyor. Amazona en yakın örneklerden bir diğeri ise Alibaba.com bilindiği üzere 1999 yılında Jack Ma adında bir çinli tarafından eski bir bilgisayar ile küçük bir evin odasında çindeki üreticileri bir araya getirip ihracat yapabilmelerini sağlamak amacı ile kuruluyor ve günümüzde 2 trilyon dolar bir değere sahip dev bir firma haline geliyor.

Alibaba.com kurucusu Jack Ma

Türkiye’de ilk büyük e-ticaret girişimleri sırasıyla 1998 yılında Hepsiburada.com, 2001 yılında gittigidiyor.com, 2009 yılında Trendyol.com ve 2011 yılında n11.com şeklinde sıralanıyor. E-ticaret devriminde Dünya’nın gerisinde olmamamıza rağmen daha ilerlememiz gereken epeyce yol bulunuyor. Mobil teknolojilerin gelişmesi ve internet sitelerinin telefonlarımıza kadar ulaşması ile yükselen trend haline gelen e-ticaret, ülkemizdeki altyapı problemleri dolayısı ile oldukça sıkıntı yaşıyor. E-ticaretin gelişebilmesi için lojistik çok önem arz ediyor. Sipariş edilen ürünlerin hızlı, güvenli ve uygun fiyatlı şekilde teslim edilmesi gerekiyor. Şuan onlarca kargo firması olmasına rağmen halen istenilen talebi karşılama konusunda eksik oldukları görülmektedir. Ülkemizde büyük ölçekli firmalardan trendyol.com trendyol express ile kendi lojistik birimine destek sağlamaya çalışırken, hepsiburada.com hepsiexpress ile kendi lojistik dağıtım ağının yükünü hafifletmeye çalışıyor.

Author avatar
Sezer ÖRDEK
https://webmutfagi.com
İnternet teknolojilerini yakından tanıyan 15 yıllık sektör ve e-ticaret tecrübesine sahip, firmanız için gereken tüm web yazılım, grafik tasarım ve tanıtım gereksinimlerini ihtiyaçlarınız doğrultusunda, yüksek geri dönüşüm ile sonuçlandırabilecek tecrübeye sahibiz.
× Yardımcı Olabilirim ?